ORTOPEDİ DOKTORUNA RANDEVU ALDIM (Ne bilmeliyim, Ne sormalıyım)

Sorulması Gereken Önemli Sorular

Neden bu ameliyata ihtiyacım var? Benim için en iyi seçenek bu mu?

Cerrahi olmayan tedavi seçeneklerini tükettin mi? İlaçlar, enjeksiyonlar ve/veya yardımcı cihazlar (örneğin baston, yürüteç) artık fayda vermez mi? Ağrıyı gidermek ve önlemek için ve fonksiyonel kapasitenizin artırılması için ameliyat şart olabilir. Fakat mevcut fiziksel durumunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Alternatif tedaviler etkili olmasa bile, ameliyat sizin için iyi bir seçenek olmayabilir. 

Ameliyat nasıl yapılacak?

Ameliyat hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin. Örneğin, kalça protezi ameliyatı olacaksanız,  protez ameliyatında kemik çimentosu kullanılıp kullanılmayacağınızı doktorunuza sorun. Bu iki seçenek arasındaki farkları ve cerrahınızın neden birini diğerine tercih etmesini anlamak önemlidir.

Ameliyatla  ilişkili riskler, yararları ve olası komplikasyonlar nelerdir ve sağlık geçmişim ve kullanığım ilaçlar önemli olacak mı?

Ameliyata girmeden hemen önce, ortopedi cerrahı sizinle buluşacak ve potansiyel riskleri açıklayacak, ki bu da bilgilendirilmiş onam olarak bilinen bir süreçtir. Doktora soru sormak istemeniz durumunda bu riskleri önceden duymuş olmanız önemlidir. Birçok ameliyatın ortak riskleri, enfeksiyonlar, kanama ve damarda kan pıhtılaşmasıdır. Ameliyatın enfeksiyon riskini azaltmak için ameliyat öncesi ve sonrası antibiyotik kullanması gerekebilir. Damarda kan pıhtılaşmasını önlemek için heparin, aspirin gibi kan sulandırıcısı kullanılması gereklidir.   

Mecut hastalıklarınız veya daha önce geçirdiğiniz rahatsızlılarınız ve mevcut kullandığınız ilaçlar da ameliyatın komplikasyonu riskini artmasına veya azalmasına neden olabilir. Örneğin, romatoid artrit, kronik karaciğer hastalığı veya diyabet olan kişiler ameliyat sonrası enfeksiyona daha duyarlıdır. Doktorunuzdan mevcut rahatsızlıklarınız ameliyat risklerini nasıl etkilediği hakkında bilgi almanız, daha sağlıklı bir şekilde ameliyat olup-olmama kararı vermenizi sağlar.  

Anestezi seçeneklerim nelerdir? Ameliyat  sırasında sağlık durumunuz nasıl takip edilecektir?

Ameliyatınız sırasında genel veya lokalize (bölgesel) anestezi alacaksınız. Genel anestezi ameliyat sırasında baygın olduğunuz anlamına gelir. Bölgesel anestezi ameliyat bölgenizi hissetmezsiniz ve size yapılan ilaçlar sayesinde sakin ve uykulu halde olursunuz. 

Patients are monitored throughout an entire anesthetic event from premedication to full recovery. During the procedure, vital signs and other monitoring parameters are recorded every five minutes. The anesthetist monitors continuously so that he can note subtle changes and immediately address any issues that arise. If you want to see your anesthetist beforehand, make sure to let your surgeon know so he can arrange this meeting ahead of time

.Hastalar ameliyathaneye girdiği andan itibaren, ameliyathaneden çıkana kadar yaşamsal fonksiyonlarınız takip edilir. Ameliyat sırasında, nabzınız, tansiyonuz ve diğer yaşamsal fonksiyonuz her beş dakikada bir kaydedilir. Anestezi teknikeri tarafında ameliyat süresince sürekli takip edilirsiniz. Anestezi uzmanınızı önceden görmek istiyorsanız, doktorunuza haber verin ki sizin için önceden randevu ayarlayabilsin.

Ameliyatdan önce ne bekleyebilirim?

Ameliyat gününden bir kaç gün önce doktorun sekreteri veya hemşiresi, size gerekli bilgileri hatırlatmak için telefonla iletişime geçecektir.  

Randevu sırasında, doktorunuzun sizinle nasıl ilgilendiğini öğrenin. Özellikle aşağıdakileri kontrol edin:

 • Herhangi bir kan testi veya grafi çekilecek mi, kan ayarlanması gerekiyor mu, günlük kullandığım ilaçlarımı değiştirmem ve/veya yeni ilaçlar almam gerekecek mi? Ameliyat günümde normal ilaçlarımı almalı mıyım?
 • Özel bir diyet izlemem gerekecek mi?
 • Ne zaman yemeyi ve içmeyi bırakmam gerekiyor?
 • Ameliyat günü yanımda ne getirmem gerekiyor?
 • Eğer ameliyat günü taburcu olacaksam, birinin beni eve götürmesini ayarlamam gerekiyor mu?

Sizinle iletişime geçen sekreter, ameliyattan önce tüm formlarınızı ve testlerinizi tamamladığınızdan emin olacaktır. Ameliyat öncesi işleyiş hakkında herhangi bir sorunuz varsa mutlaka sorunuz. 

Ameliyat nerede yapılacak?

Genellikle ameliyatlar hastanelerde yapılmaktadır. Ancak günümüzde ayaktan veya günü birlik cerrahi merkezlerinde birçok ameliyat tamamlanmaktadır. Bu seçenekler, hastane odasının maliyetini içermedikleri için maliyetleri önemli ölçüde düşürür. Birçok ortopedik ameliyatların hala yatarak yapılması gerekmektedir. Cerrahınız ameliyatı nerede gerçekleştireceklerine karar verirken sağlığınızı göz önünde bulundurur. Ameliyatın hangi hastanede yapılacağını mutlaka sorunuz.  

İyileşmem sürecim nelerdir?

Cerrahınızın ameliyattan önce aşağıdaki bilgiler hakkında konuştuğunuzdan emin olun:

 • Evde kendime ne tür bir bakım sağlamam gerekecek? Eğer evde ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca size yardımcı olabilecek kimse yoksa, özel bir bakım merkezinde kalmanız gerekebilir.
 • Günlük hayatıma ne zaman dönebileceğim (örn. iş, bir şeyler taşıma, araba kullanma, egzersiz) ? Buna göre plan yapabilmek için tüm bu etkinliklerin zaman çizelgesini anladığınızdan emin olun. Örneğin, araba kullanmadan önce işe dönebiliyorsanız, evden ulaşım veya çalışma için düzenlemeler yapmanız gerekir.
 • Herhangi bir ilaç lazım mı? Çoğu ameliyatlar işlem den sonra antibiyotik ve ağrı kesici gerektirir.
 • İyileşme sürecime yardımcı olmak için ne yapabilirim? Orta seviyede egzersiz düzeyini korumak birçok ameliyattan sonra başarılı, hızlı bir iyileşme için çok önemlidir.

Ameliyata alternatiflerim nelerdir? Bu alternatiflerle ilişkili artıları ve eksileri nelerdir?

Kilo vermekten enjeksiyon yaptırmaya, fizyoterapistle çalışmaya kadar çok çeşitli yöntemler ameliyata alternatif olabilir. Bir ortopedik cerrah hemen hemen her zaman cerrahi önermeden önce girişimsel olmayan alternatif tedavileri önerecektir.  Diğer tedavi yöntemleri tabi ki ameliyata göre daha az risk taşıyacaktır. Ancak, diğer tedavi yöntemleri etkili olmadığında veya artık işe yaramazsa, ameliyat iyi bir seçenek olabilir.

Bazen, doktorlar sizin hastalık sürecinizi takip ederler. Eğer durumunuzda iyileşme var ise ameliyatı erteleyebilir ve iptal edebilir. 

Doktorunuza ameliyat deneyimini sorabilirsiniz.  Cerrahınıza aşağıdaki soruları sorun:

 • Bu ameliyatı ne sıklıkta yapıyorsun?
 • Belirli bir operasyonda başarı oranınız nedir?
 • Hastalarınız ameliyat sonrası ne sıklıkta sorun ve/veya komplikasyonla karşılaşır?
 • Daha fazla sorum olursa sizinle nasıl iletişime geçebilirim?

Çoğu cerrah söz konusu ameliyat ile ilgili deneyimlerini sizinle paylaşmaktan mutlu olacaklardır ve gerektiğinde daha fazla sorunuza cevap vereceklerdir. Doktorunuzun hangi iletişim araçlarını tercih ettiğini öğrenin. Örneğin, bazı hekimler telefonda hasta konuşmaları yapmayı severken, diğer hekimler soruları eposta yoluyla veya whatsapp yoluyla yanıtlamayı tercih eder.

 Ameliyat olmadan önce içinizin rahat etmesi için aklınıza gelen tüm soruları bir kağıda yazın ve bizzat doktorunuza sorun. 

Kafanıza takılan diğer konular

Ameliyattan önce kilo vermek

Eklem protezleri (örn. diz, kalça) gibi ameliyatlarda aşırı kilolu olmak riskleri artırmaktadır. Eğer aşırı kilolu iseniz ameliyat öncesi kilo vermeniz gerekebilir.  

Evde bakım ve özel bir merkeze gitmek

Çoğu insan bir ortopedik cerrahi sonrasında normal işleyişine dönmek mümkün olsa da, yine de operasyondan sonra ilk birkaç hafta, hatta ay için bakıma ihtiyaç duyabilir. Hayatında bu bakımı sağlayabilecek biri var mı? Size yardımcı olabilecek bir eş veya çocukla yaşamıyorsanız, geçici olarak kalabileceğiniz birini düşünmeye çalışın.

Eğer size bakabilecek bir aile üyesi veya arkadaşınız yoksa, günlük yaşam, egzersiz ve fizik tedavi ile ihtiyacınız olan yardımı alabileceğiniz özel bir rehabilitasyon merkezinde zaman geçirmeniz gerekebilir.

Ameliyat sonrası normal hayata dönüş 

Zamanla,  ortopedi ameliyat sonrasında normal hayatınıza dönmek mümkün olacak. Gücünüzü, esnekliğinizi, dayanıklılığınızı ve sabit ağırlığınızı korumanın en iyi yolu aktif kalmaktır. Örneğin, kalça protezi ameliyatı oldunuz, aldığınız her kilo yeni kalçaya 3-4 kilo fazladan yük olacaktır. Kilonuzu korumak büyük ölçüde protezinizin ömrünü uzatır.

Ameliyat sonrası bir çok hareketi yapmanıza izin verilecektir. Fakat yapmamın gereken hareketlerde olacaktır. Örneğin, diz proteziniz olduktan sonra, dizinizi bükerek oturamazsınız,  aşırı ağır kaldırmaz veya koşu yapamazsınız. Çoğu insan için, bu büyük bir sorun değildir. Ancak, profesyonel bir atlet iseniz kariyerinizin zirvesinde ameliyat olmak istemeyebilirsiniz.

Sonuç

Her türlü ortopedik cerrahi önemli bir işlemdir. Ameliyat kararı aldıktan sonra hangi doktora ameliyatınızı yaptırma konusunda acele karar vermek istemeyebilirsiniz. Bu ameliyatı daha önce olan kişiler ile konuşun, bölgenizde bu ameliyatı yapan doktorların isimlerini öğrenin.  

Bir doktorda karar kıldıysanız ilk randevunuzu alın. Uygun sorularla ilk randevunuza hazır olarak gelin. Aklınıza gelen soruları bir kâğıda yazın. Ameliyatınız ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, ameliyatınız hakkında bir karar verirken kendinizi rahat hissetmeniz için gereken bilgiye sahip olmayı hak ediyorsunuz.

Siz veya sevdiklerinizden biri ortopedik ameliyata ihtiyacı varsa, www.drozgurkarakoyun.com adresinden veya 05459195413 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.