Kök Hücre Tedavisi ve PRP Tedavisi

Vücudumuzda bulunan bir çok hücre  (kalp kası, sinir hücresi, kıkırdak hücreleri, kas hücreleri) doğduğumuzda oluşur ve ölünceye kadar görevini yapar. İnsan doğduğu günden itibaren hücrelerinde yaşlanma başlar, zaman içinde hasarlanır ve ölür. Bilim insanları hasarlanan ve ölen bu hücreleri yerine getirmek için yöntemler aramışlardır. Vücudumuzda özellikle yağ dokusunda ve kemik iliğinde bulunan özel hücreler keşfedilmiştir. Bu hücreler sinir, kemik, kas gibi hücrelere farklılaşmamış ana hücrelerdir. Bu hücreler bedenimizde hasar gören dokulara aktarıldığında farklılaşarak o bölgedeki hücrelere (kıkırdak, sinir, kas ve benzeri hücrelere…) dönüşebilmektedirler. Bu yüzden bu hücrelere kök hücre ismi verilir. Bu yazımızda önce kök hücrelerini nasıl elde ettiğimizden ve hangi hastalıklarda kullandığımızdan bahsedeceğiz. Son olarak bazı kliniklerde uygulanan PRP tedavisinin hastalar arasında kök hücre tedavisiyle karıştırılmasından dolayı PRP tedavisinden bahsedeceğiz.

Kök hücreler genelde kemik iliğinde ve yağ dokusu içinde bulunmaktadır. Kemik iliğinden kök hücre elde etmek hasta açısından daha zahmetli olduğundan  biz göbek veya kalça çevresindeki yağ dokusunda bulunan hücreleri kullanmayı tercih etmekteyiz. Bu yöntemde göbek veya kalça çevresi yağ dokusu liposaction yöntemiyle alınmakta, alınan bu yağ dokusundaki kök hücreler iki yöntem ile ayrıştırıl maktadır. Bunlardan birinci yağ dokusunu özel filtrelerden geçirerek hücreleri ayıklamaktır. İkinci yöntem ise özel enzimler kullanılarak hücrelerin yağ dokusundan ayrıştırılmasıdır. Birinci yöntem daha basittir fakat mekanik yöntem olduğundan ayıklanan kök hücrelerin bir çoğu işlem sırasında hasar görmekte ve ölmektedir. Bu nedenden dolayı biz ikinci yöntemi kullanıyoruz. Bu yöntemde özel iğnelerle göbekten alınan yağ dokusundaki kök hücreler Genetik Hastalıkları Uzman Doktoru tarafından özel enzimler kullanılarak toplanır. Bu sayede  strese uğramamış kök hücrelerin hasarlı bölgeye uygulanma imkanı sağlanmış olur.

Kök hücre tedavisi kardiologlar, beyin cerrahları, plastik cerrahlar ve ortopedi doktorları tarafından tedavide kullanılmaktadır. Ortopedi ve travmatolojide  kök hücre genellikle eklemdeki kıkırdak hasarlanmalarında, bağ hasarlarında, kaynamayan kırıklarda kullanılmaktadır. Hasarlanan bağ dokusuna uygulanan kök hücreler değişime uğrayarak yeni bağ dokusu hücreleri oluşturur ve dokunun daha hızlı iyileşmesini sağlar. Diz, ayak bileği ve kalçada oluşan kıkırdak hasarları sonucunda eklemler artroza (kireçlenmeye) gider. Hasarlanan kıkırdağın kendini yenileme kapasitesi oldukça düşüktür. Bu nedenle kök hücre kullanılarak yapılan tedaviler yapılan araştırmalarda daha başarılı bulunmuştur. Kaynayan kırıklarda kök hücre kullanılarak kaynama sağlanabilmektedir. Kök hücre ortopedi ve travmatolojide tedavisi sıkıntılı bu tip hastalıkların tedavisinde yeni ve umut verici bir yöntem olarak görünmektedir. Uygulama 2 saat gibi bir süre içinde tamamlanabilmektedir.

PRP tedavisi kök hücre değildir. PRP tedavisinde kişinin kendi kanı alınır ve kan belli hızda çevrilerek içindeki doku iyileşmesini hızlandıran maddeler ayıklanır ve hasarlı bölgeye verilir. Hasarlı bölgedeki mevcut hücreler uyarılarak iyileşme daha erken olur. Eğer eklemdeki hasarlanma çok ileri seviyede ise yapılacak PRP tedavisi hastaya fayda sağlamayabilmektedir. Maalesef bazı kliniklerde PRP tedavisi hastalara kök hücre diye anlatılmakta ve hastalarda kafa karışıklığına neden olmaktadır.  Eğer sizden yağ dokusu veya kemik iliği alınmadan sadece kanınız alınarak tedavi yapılmışsa bu kök hücre tedavisi değil, PRP tedavisidir.

Gün geçtikçe teknoloji gelişmekte, insan vücudunda hastalıklar için yeni tedaviler bulunmaktadır. Kök hücre tedavisi de bu yöntemlerden biridir. Kök hücre ayıklanmasında işlemin  işin ehli olan bir Genetik Hastalıkları Uzmanı tarafından mekanik olarak değil enzimler kullanılarak yapılması tedavide başarı oranını arttırmaktadır. Bu yöntem PRP ile karıştırılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s